Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

 

2.12.2014

 

Spotkanie z historią

 

W ramach promocji najnowszej fotograficznej wystawy czasowej „Łódzkie tramwaje w czasach wielkiej przebudowy miasta” w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź w dniu 5 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniom udokumentowanym na tych zdjęciach. Specjalny pokaz zdjęć (obejmujący te prezentowane w Muzeum i wiele dodatkowych) przygotował Wojciech Dębski, wieloletni członek Klubu Miłośników Starych Tramwajów i autor strony internetowej „Łódzkie tramwaje i autobusy” (www.mkmlodz.webd.pl). Informacjami na temat prezentowanego zbioru dzielił się również Michał Gruda, reprezentujący Stowarzyszenie Topografie, prowadzące portal Miastograf.pl, gdzie można zobaczyć wzmiankowane zdjęcia i wiele innych, dokumentujących dzieje Łodzi i jej mieszkańców. Omawiane fotografie zostały wykonane w latach 60. XX wieku dla potrzeb Miejskiego Konserwatora Zabytków w Łodzi i pokazują miasto tuż przed i w czasie takich inwestycji, jak przygotowania do budowy Trasy W-Z, przebudowy ul. Zachodniej i Narutowicza, budowy wiaduktu na Żabieńcu, czy al. Politechniki. Wystawę oglądać można do 2 kwietnia 2015 r.

 

size=2 width="50%" noshade color=maroon align=center>

 

25.11.2014

 

Niezwykłe modele

 

Z okazji Dnia Tramwajarza w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź otwarto wystawę czasową modeli w skali 1:25 wykonanych przez p. Jacka Mądrego, kierowcę z zajezdni Nowe Sady. Precyzja wykonania pojazdów jest niezwykła, a ilość detali – zdumiewająca. Kolekcja, którą będzie można podziwiać przez kilka następnych miesięcy, składa się z autobusów, wagonów tramwajowych i maszyn budowlanych. Autor już pracuje nad następnymi modelami, a tymczasem zapraszamy do siedziby Muzeum na Wierzbową 51!

 

 

 

 

 


 

23.10.2014

Spotkanie z historią

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą wystawę czasową w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, zatytułowaną „Łódzkie tramwaje w czasach wielkiej przebudowy miasta”, prezentującą wybrane fotografie z portalu Miastograf.pl, prowadzonego przez Stowarzyszenie Topografie. Czterdzieści archiwalnych fotografii z lat 60. XX wieku dokumentuje zmiany, jakie dokonywały się w układzie komunikacyjnym Łodzi w tamtych czasach, charakteryzujące się m.in. budową wielkich arterii i wyburzeniami z tym związanymi. Zdjęcia zostały przeanalizowane i opisane przez członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Spotkanie, połączone z pokazem zdjęć, odbędzie się w środę, 5 listopada 2014 roku, o godzinie 19:00 (po zebraniu KMST). Wstęp wolny. Zapraszamy!


 

Dzień otwarty na Brusie

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września zwiedzać można było niedostępną na co dzień dla zwiedzających muzealną zajezdnię na Brusie. Dzięki zaangażowaniu członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów i innych zaprzyjaźnionych osób, niedziela w zabytkowej remizie z 1910 roku upłynęła pod znakiem wielu atrakcji. Każdy mógł zasiąść za sterami historycznych tramwajów lub autobusów, poznać budowę wagonów towarowych, czy zaznajomić się z historią i topografią obiektu.

Dla spragnionych spotkań z historią przygotowano wystawy „Tramwajem przez Getto” (wspólne dzieło łódzkiego IPN i MPK) i „Nasz cel to pokój na świecie” (przygotowaną przez KMST) oraz mniejsze ekspozycje: starych i nowych kasowników (Grzegorz Błaszczyk, KMST) i budowy autobusu Ikarus 260 wraz z opisem elementów (Przemysław Bakaj, BV). W budynku administracyjnym można było obejrzeć stare tablice, zdjęcia i inne tramwajarskie utensylia, zgormadzone przez członków Klubu i wypożyczone z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy Wierzbowej. W zajezdni gościł specjalny autobus MPK-Łódź, w którym pracownicy Spółki objaśniali działanie nowych biletomatów i szczegóły dotyczące taryf.


 

Giełda biletów i finał konkursu

21 września w Muzeum Komunikacji Miejskiej odbyła się Giełda Biletów i Pamiątek, w ramach której został rozstrzygnięty (już 8 raz!) konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską. Wybór zwycięzcy okazał się naprawdę trudny. Jury zdecydowało przyznać następujące nagrody:

I
miejsce: ręcznie malowany i kaligrafowany dyplom pamiątkowy z 1938 r., przeznaczony dla Kapelmistrza Zakładowej Orkiestry ŁWEKD, zgłoszony przez p. Stanisława Gorczycę.

II miejsce: zestaw 5 biletów pochodzących z lat 1946-1969, zgłoszony przez p. Janusza Mikołajczyka.

III miejsce: pamiątkowy dyplom z okazji przejścia na emeryturę w 1967 r. jednego z pracowników MPK w Łodzi, zgłoszony przez p. Wacława Kobielę.

Wszystkie nagrodzone eksponaty będzie można podziwiać w naszym muzeum przez rok. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przywieźli cenne pamiątki związane z komunikacją miejską.


 

VI sezon Akademii zainaugurowany!

20 września na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Małachowskiego odbył się III Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Organizatorem imprezy był Wydział Edukacji Departamentu Spraw Społecznych UMŁ, a MPK-Łódź po raz kolejny włączyło się w zapewnienie najmłodszym rozrywki i edukacji w tym dniu. Zorganizowano lekcje z cyklu Akademia Kulturalnego Pasażera, gdzie dzieci mogły poznać zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się pojazdami komunikacji miejskiej, tym samym inaugurując szósty sezon Akademii.

Opiekunów zainteresowanych zgłoszeniem grupy na zajęcia (starsze przedszkolaki, klasy I-III), prosimy o kontakt z numerem (42) 672-12-07 i zapraszamy do Muzeum Komunikacji Miejskiej!


 

Przystanek Pabianice

Od 19 września w siedzibie Muzeum Miasta Pabianic na Starym Rynku podziwiać można wystawę pn. „Przystanek Pabianice. Z historii miejskiej komunikacji”, dokumentującą historię tramwajów i autobusów w tym mieście. Ekspozycja pozwala zapoznać się z wieloma dokumentami, pocztówkami i innymi muzealiami, zebranymi i opisanymi przez pracowników pabianickiej placówki. Niektóre eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, inne od kolekcjonerów prywatnych. Dodatkowo, przed siedzibą Muzeum ustawiono odnowioną drewnianą wiatę przystankową, stojącą dawniej na tzw. „Dużym Skręcie”. Wystawę oglądać można do końca lutego 2015 roku.


 

28.08.2014

Tramwajem przez getto

Na terenie Centrum Handlowego „Manufaktura” oglądać już można wystawę poświęconą historii łódzkiego getta, czyli zamkniętej żydowskiej dzielnicy w okupowanej Łodzi. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w dniu 25 sierpnia 2014 roku, a wzięli w nim udział przedstawiciele organizatorów – łódzkiego IPN oraz MPK-Łódź, a także zaproszeni goście. O kulisach powstania wystawy opowiadali m.in. jej pomysłodawca – Marek Czekalski (MPK) oraz Adam Sitarek (IPN).

Getto żydowskie utworzono wiosną 1940 roku w północnej części miasta. Na prawie 4 kilometrach kwadratowych zorganizowano wielki obóz pracy przymusowej, produkujący rozmaite towary na potrzeby niemieckiego okupanta. Przez LitzmannStadt Getto przeszło ok. 200 tys. osób, z których niemalże każda pracowała w którymś z licznych zakładów na terenie. Nic więc dziwnego, iż żydowska administracja zbudowała sieć tramwajową, służącą do przewozu robotników (na początku) oraz towarów (przez cały czas istnienia dzielnicy zamkniętej).

Wystawę oglądać można do 12 września.


 

7.08.2014

VIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej

Serdecznie zapraszamy na VIII Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, która odbędzie się w naszym Muzeum w sobotę 20 września 2014 roku. Podczas Giełdy będzie można wystawić swoje zbiory na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 14.00
Wstęp wolny, wystawcy: 6,00 zł

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

 

VIII Konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską

Rusza VIII edycja konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską! Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami - archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety. Starocie należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 18 września 2014 r. Rozwiązanie konkursu nastąpi w dniu 20 września (sobota), podczas VIII Giełdy Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, odbywającej się w murach Muzeum. Przewidziano nagrody. Zapraszamy!

Kontakt: tel. (42) 672-12-07, e-mail: muzeum@mpk.lodz.pl

Serdecznie zapraszamy!


 

30.07.2014

Urodziny Łodzi w zajezdni Brus

Podczas dni otwartych zajezdni Brus, zorganizowanych w dniach 26-27 lipca 2014 roku w ramach obchodów 591. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich, historyczną bazę odwiedziło w sumie 4000 gości.

Na terenie zabytkowej zajezdni oddanej do użytku w 1910 roku zgromadzono kilkadziesiąt historycznych pojazdów komunikacji miejskiej: stare tramwaje, zarówno te pasażerskie, jak i towarowe, wozy techniczne, a także autobusy. Dodatkiem do kolekcji stał się wóz strażacki, należący do „Kompanji Brus”, opiekującej się schronem naprzeciwko zajezdni, również udostępnionym zwiedzającym w tym czasie. Pojazdy te, należące do MPK-Łódź, Klubu Miłośników Starych Tramwajów i osób prywatnych, można było swobodnie oglądać lub stanąć za ich sterami.

Dopełnieniem ekspozycji taboru były wystawy poświęcone tematyce komunikacyjnej. Tak oto goście zajezdni zapoznać się mogli z historią bazy i linii konstantynowskiej dzięki specjalnie przygotowanej i powiększonej wersji numeru 34. czasopisma KMST pn. „Pantograf”, w którym szczegółowo omówiono tę tematykę. Na pierwszym piętrze budynku administracyjnego w sali konferencyjnej można było obejrzeć wystawę poświęconą historii i przyszłości Muzeum Komunikacji, sięgającej wstecz aż do 1968 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze koncepcje stworzenia placówki muzealnej na tej najmniejszej zajezdni tramwajowej w Łodzi.

Kolejne dwie wystawy zostały stworzone z wykorzystaniem eksponatów Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej i prywatnych z zasobów członków KMST. Również na pierwszym piętrze budynku administracyjnego, ale w pomieszczeniach od strony południowej, zgromadzono pokaźną ilość tablic taborowych, archiwalnych zdjęć i innych komunikacyjnych muzealiów dokumentującą ponad 115. letnią historię łódzkiej komunikacji. Natomiast przy hali postojowej znalazła swoje miejsce wystawa pn. „Nasz cel to pokój na świecie”, prezentująca plansze propagandowe z czasów PRL.

Dla gości zapewniono jeszcze więcej atrakcji. W sobotę odbyły się pokazy filmów z tramwajami prowadzone przez Marka Czekalskiego z MPK-Łódź, a wieczorem Tomasz Adamkiewicz, prezes łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami uruchomił plenerowe „Kino w tramwaju”. Grzegorz Błaszczyk, członek KMST, z okazji dni otwartych przygotował specjalną ekspozycję kasowników elektronicznych, a Przemysław Bakaj, autor serwisu Buslodz.pl, wystawę modeli autobusów w... swoim autobusie marki Ikarus.

Do zlokalizowanej przy ul. Konstantynowskiej 115 zajezdni można było dojechać tramwajami linii 9 i 43 oraz specjalnie z tej okazji uruchomioną linią S1, obsługiwaną przez historyczny wóz przegubowy typu 803N z 1973 roku należący do KMST. W niedzielę natomiast na Brus przyjechać można było zabytkowym składem 5N+5ND z początku lat 60. XX w. z floty MPK-Łódź, kursującym na czwartej brygadzie linii 43 na malowniczej trasie Łódź-Telefoniczna – Konstantynów – Lutomiersk.

Każdy odwiedzający, oprócz niezapomnianych wspomnień, mógł wyjść z zajezdni z małą pamiątką: modelem tramwaju do składania, notesikiem, czy długopisem. Liczymy, że zajezdnia Brus zapadnie w pamięć łodzian, zwłaszcza, iż po raz pierwszy zwiedzać ją można było dokładnie rok temu, w 590. urodziny miasta. To właśnie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z KMST i przy wsparciu MPK-Łódź oraz łódzkich oddziałów TOnZ i SITK obiekt tan ma stać się w przyszłości okazałym Muzeum Komunikacji.


 

21.07.2014

Urodziny Łodzi na Brusie

Wszystkich zainteresowanych historią komunikacji miejskiej zapraszamy do zabytkowej zajezdni tramwajowej na Brusie, która zostanie udostępniona zwiedzającym w dniach 26-27 lipca 2014 roku w ramach obchodów Urodzin Miasta Łodzi. Wybudowany w 1910 roku obiekt przy ul. Konstantynowskiej 115 będzie można podziwiać w godzinach 12-20. Nasi goście będą mogli oglądać historyczne tramwaje i autobusy pochodzące z zasobów MPK-Łódź i osób prywatnych. W poznaniu historii obiektu pomogą wolontariusze z Klubu Miłośników Starych Tramwajów, którzy na co dzień zajmują się konserwacją zgromadzonego tam taboru. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zapoznania się udostępnionymi przez Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź i kolekcjonerów prywatnych zbiorami, zaprezentowanymi w budynkach na terenie bazy. Będą tam również prezentowane filmy o tematyce komunikacyjnej, projekcjami tymi zajmą się Tomasz Adamkiewicz (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami o/Łódź) oraz Marek Czekalski (MPK-Łódź).

Dojazd na Brus zapewnią linie tramwajowe 9 i 43 oraz specjalna S1. Ponadto w niedzielę na trasie linii 43 kursować będzie zabytkowy tramwaj z początku lat 60. XX wieku.

Serdecznie zapraszamy!

9.06.2014

14 czerwca – dzień otwarty Zajezdni Brus

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź oraz Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zapraszają na dzień otwarty zajezdni Brus (14 czerwca 2014 r.), podczas którego zobaczyć będzie można wiele zabytkowych tramwajów i autobusów zgromadzonych w dawnej zajezdni przy ul. Konstantynowskiej 115. Zajezdnia będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10-18, a dojazd zapewniają linie tramwajowe 9 i 43. 

Widok ogólny /około 1912 r.


 

26.05.2014

Noc Muzeów 2014 – relacja

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów (17-18.05.2014) Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź odwiedziło ok. 1500 gości. Zwiedzający mogli zapoznać się ze stałą ekspozycją placówki, dokumentującą ponad 115 lat historii komunikacji tramwajowej w Łodzi i regionie, oraz z dwoma wystawami czasowymi. Pierwsza z nich to łódeczki wykonane przez p. Ryszarda Marchewę: 28000 z nich zaprezentowano w specjalnej gablocie. Drugą ekspozycją czasową była wystawa zdjęć ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Seria 40 zdjęć prezentuje łódzką komunikację miejską na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Po raz pierwszy w historii Nocy Muzeów można było zwiedzać teren zajezdni tramwajowej na Brusie, gdzie zgromadzono praktycznie wszystkie łódzkie pojazdy historyczne. Dzięki zaangażowaniu członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów do zwiedzania zostały udostępnione zabytkowe autobusy i tramwaje, również te, które na co dzień znajdują się w innych zajezdniach. Dodatkowo Klub przygotował w pomieszczeniach socjalnych zajezdni wystawę prezentującą eksponaty ze zbiorów Muzeum i miłośniczych, które dotychczas zgromadzone były w magazynach. Ponadto na terenie starej zajezdni zaprezentowano wystawę plansz propagandowych pn. „Nasz cel to pokój na świecie”. Zajezdnię Brus odwiedziło ok. 5700 gości.


20.05.2014

MPK-Łódź dla Seniorów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowało ofertę dla łódzkich Seniorów w ramach Senioraliów, które odbędą się w Łodzi w dniach 25-30 maja.

Oferta nasza obejmuje Dni Otwarte w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, w ramach których przewidujemy zwiedzanie Muzeum połączone z prezentacją historii komunikacji miejskiej w obrazach filmowych. Dodatkową atrakcją będzie wykład Marka Czekalskiego, wieloletniego przyjaciela prof. Jana Karskiego pt. „Jan Karski – człowiek, który usiłował powstrzymać Holocaust”.

Serdecznie zapraszamy na wykład i prezentację w dniach 26-29 maja (od poniedziałku do czwartku) w godzinach od 12:00 do 13:00 na ulicę Wierzbową 51. Muzeum można zwiedzać w tych dniach w godzinach 10:00-18:00.

Zapisy na prezentację i wykład pod numerem telefonu (42) 672-13-22 w godz. 9:00-13:00.

 


13.05.2014

Noc Muzeów 2014

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź i Klub Miłośników Starych Tramwajów serdecznie zapraszają na przejazdy liniami specjalnymi oraz do odwiedzenia placówek poświęconych historii tramwajów i autobusów w Łodzi i regionie:

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, ul. Wierzbowa 51 – historia tramwajów i autobusów  - dojazd liniami M2, 9, 12, 13, 14

Zajezdnia Tramwajowa Brus, ul. Konstantynowska 115 – ekspozycja historycznych tramwajów i autobusów – dojazd liniami m2, 9, 43

Zapraszamy wieczorem i w nocy z 17 na 18 maja 2014 roku w godzinach 18:00-1:00!

   


 

6.05.2014

Podczas tegorocznego Święta Konstytucji 3 Maja zwiedzać można było teren niedostępnej na co dzień dawnej zajezdni tramwajowej na Brusie. W hali i na placach postojowych goście mogli zobaczyć stare tramwaje i autobusy (także te techniczne) oraz samo wyposażenie bazy, wybudowanej w roku 1910, a nieużywanej w ruchu liniowym od kwietnia 2012 r.

Na Konstantynowską 115, gdzie znajduje się zajezdnia, dojazd był możliwy standardowo liniami 9 i 43 oraz linią specjalną S1, na której kursował przegubowy wagon typu 803N należący do Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Natomiast w godzinach 17-20 z Brusa do Konstantynowa jeździł wagon typu „Sanok” z prywatnej kolekcji Tomasza Adamkiewicza.

Dodatkową atrakcją dnia otwartego na Brusie była wystawa „Nasz cel to pokój na świecie” zorganizowana przez KMST. Zaprezentowano kilkanaście plansz propagandowych z czasów PRL-u, częściowo pochodzących z wyposażenia zajezdni Brus, a częściowo ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź (trafiły tam ze zlikwidowanej zajezdni przy ul. Dąbrowskiego).


 

11.04.2014

Tramwaje na fotografiach

W siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 w dniu 10 kwietnia 2014 roku odbył się uroczysty finał 5. Szkolnego Konkursu Fotograficznego pt. „115. Urodziny Łódzkich Tramwajów”, zorganizowanego przez opiekuna Pracowni Plastycznej działającej w Szkole Podstawowej nr 2 panią Sylwię Stępień. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów szkoły oraz ich rodziców, a jego idea zrodziła się po obchodach 115-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi w roku 2013.

Podczas wernisażu wręczono nagrody ufundowane m.in. przez łódzkie Centrum Informacji Turystycznej oraz drobne upominki od Muzeum. Głos zabrali organizatorzy konkursu, przedstawiciele zaangażowanych instytucji oraz członkowie szacownego Jury – łódzcy działacze i fotograficy. Następnie laureaci oraz ich opiekunowie mogli zapoznać się ze zbiorami Muzeum, a potem porozmawiać o fotografii i tramwajach przy ciastkach i herbacie.

Pokonkursową ekspozycję nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć  oglądać będzie można w Muzeum przez kolejny miesiąc. Na wystawie zobaczyć również będzie można rysunki wykonane podczas obchodów dnia bez samochodu na zajezdni Brus we wrześniu 2013 roku.


 

8.04.2014

Pracowity pierwszy weekend kwietnia w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

XIII Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

W sobotę, 5 kwietnia 2014 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbył się Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Kolekcjonerzy z Łodzi i m.in. Siedlec, Grudziądza, Lublina i Radomia spotkali się już po raz trzynasty w ogóle, a po raz dwunasty - w naszym mieście. Zjazdowi, zorganizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyła giełda, podczas której wymieniano się biletami jednorazowymi lub okresowymi z rozmaitych miast i różnych epok.

Aby uhonorować naszych gości, którzy regularnie co rok przybywają na Zjazdy, nierzadko przemierzając setki kilometrów, przygotowaliśmy małą niespodziankę: każdy spośród 22 uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy album, będący opracowaniem historii łódzkich biletów komunikacji miejskiej na przestrzeni lat 1898-2013. Sam album zapewne nigdy by nie powstał, gdyby nie aktywna postawa i intensywna działalność kolekcjonerów biletów z Łodzi i nie tylko, dzięki którym wiedza na ten temat sukcesywnie rosła i w końcu pozwoliła na jego stworzenie.

Dodatkową atrakcją Zjazdu była mini wystawa łódeczek wykonanych ze starych biletów tramwajowych. W swoim wolnym czasie tworzy je p. Ryszard Marchewa, a ma już w tej dziedzinie spore osiągnięcia, bowiem złożył ich już 55.000 sztuk, z czego 28.000 zaprezentowano w specjalnej gablocie w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź.

Komunikacja miejska na przełomie lat 50. i 60. XX wieku

Również w sobotę, podczas trwania XIII Zjazdu Kolekcjonerów Biletów, odbył wernisaż wystawy zdjęć ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego dokumentujących łódzką komunikację miejską na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W organizację wystawy włączył się również Klub Miłośników Starych Tramwajów, którego członkowie opracowali jej merytoryczny opis. Na otwarciu wystawy nie zabrakło ważnych gości, przybyli bowiem pp. Piotr Bierczyński – zastępca dyrektora WBP w Łodzi oraz Jakub Tarka – prezes KMST. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź reprezentował Bartosz Stępień.

Reprezentanci wspomnianych instytucji opowiedzieli zebranym gościom o zbiorze, jego charakterystyce oraz kulisach powstania wystawy. Seria czterdziestu czarno-białych fotografii ukazuje łódzki transport publiczny jakiego już prawie nikt nie pamięta. Sieć komunikacji autobusowej dopiero rozpoczynała swój rozwój, w eksploatacji było jeszcze wiele przedwojennych typów tramwajów, a wagony serii N były niemalże nowością. Uwagę zwracają nowo otwarta pętla przy ul. Północnej, zwana dworcem tramwajów podmiejskich, czy linia na ul. Zachodniej.

Wystawę będzie można oglądać do 14 września 2014 roku.

Szlakiem dawnych torów tramwajowych

Niedziela 6 kwietnia 2014 roku minęła pod znakiem rowerów. Pasjonaci turystyki rowerowej skupieni w Łódzkim Klubie Turystów Kolarzy im. H. Gintera przy Łódzkim Oddziale PTTK wybrali się na wycieczkę „Szlakiem dawnych torów tramwajowych”, podczas której zapoznali się z pozostałościami zlikwidowanej linii tramwajowej do Rzgowa i Tuszyna. Zanim jednak wyruszyli w teren, odwiedzili Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51, gdzie poznali historię wspomnianej trasy tramwajowej.

Linię do Tuszyna uruchomiono w roku 1916, początkowo z trakcją parową. Oznacza to, iż do czasu jej elektryfikacji w roku 1927 z Rudy Pabianickiej do Tuszyna jeździły składy złożone z wagonów pasażerskich ciągniętych przez małe parowozy. W 1978 roku linię tuszyńską skrócono do Rzgowa, w 1993 zlikwidowano również połączenie ze Rzgowem, a w 1996 skasowano w ogóle tramwaj na ulicy Rudzkiej. Pozostałości po tej trasie to m.in. haki na budynkach, czy piękny kratownicowy most tramwajowy w Rzgowie.

Dodatkowe informacje na stronie klubu: www.lktk.pl


 

1.04.2014

Szlakiem dawnych torów tramwajowych

Pasjonaci turystyki rowerowej skupieni w Łódzkim Klubie Turystów Kolarzy im. H. Gintera przy Łódzkim Oddziale PTTK w niedzielę 6 kwietnia 2014 roku wybierają się na wycieczkę „Szlakiem dawnych torów tramwajowych”, podczas której zapoznają się z pozostałościami zlikwidowanej linii tramwajowej do Rzgowa i Tuszyna. Uczestnicy przejazdu spotykają się o godz. 9.00 na Starym Rynku (róg Zgierskiej i Podrzecznej), a ok. 9.30 odwiedzają Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51, gdzie poznają historię wspomnianej trasy tramwajowej. Dodatkowe informacje na stronie klubu: www.lktk.pl .


1.04.2014

Tramwaje na fotografiach

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łodzi serdecznie zapraszają na uroczysty finał 5. Szkolnego Konkursu Fotograficznego pt. „115. Urodziny Łódzkich Tramwajów”, który odbędzie się w dniu 10 kwietnia 2014 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Wierzbowej 51. Wernisażowi towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa prac.

Konkurs, zorganizowany przez opiekuna Pracowni Plastycznej działającej w Szkole Podstawowej nr 2 panią Sylwię Stępień, przeznaczony jest dla uczniów szkoły oraz ich rodziców, a jego idea zrodziła się po obchodach 115-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi w roku 2013. Na wystawie zobaczyć również będzie można rysunki wykonane podczas obchodów dnia bez samochodu na zajezdni Brus we wrześniu 2013 roku.


 

20.03.2014

Komunikacja miejska na przełomie lat 50. i 60. XX wieku

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego dokumentujących łódzką komunikację miejską na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi przy ul. Wierzbowej 51 w dniu 5 kwietnia 2014 roku o godz. 12:00, podczas trwania XIII Zjazdu Kolekcjonerów Biletów. W organizację wystawy włączył się również Klub Miłośników Starych Tramwajów, którego członkowie opracowali jej merytoryczny opis.

Seria czterdziestu czarno-białych fotografii ukazuje łódzki transport publiczny jakiego już prawie nikt nie pamięta. Sieć komunikacji autobusowej dopiero rozpoczynała swój rozwój, w eksploatacji było jeszcze wiele przedwojennych typów tramwajów, a wagony serii N były niemalże nowością. Uwagę zwracają nowo otwarta pętla przy ul. Północnej, zwana dworcem tramwajów podmiejskich, czy linia na ul. Zachodniej.

Wystawę będzie można oglądać do 14 września 2014 roku.


 

5.03.2014

XIII Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Dnia 5 kwietnia 2014 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Kolekcjonerzy z Łodzi i całej Polski spotkają się już po raz trzynasty w ogóle, a po raz dwunasty - w naszym mieście. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl . Zgłoszenia przyjmujemy do 3 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

 


 

26.02.2014

Dzień otwarty na Brusie

W sobotę 1 marca 2014 roku po raz pierwszy w tym roku będzie można zwiedzić zabytkową zajezdnię Brus przy ul. Konstantynowskiej 115. Zwiedzającymi zaopiekują się członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów, prowadzący tam prace remontowym przy historycznych pojazdach. Zajezdnia będzie otwarta dla gości w godzinach 10-17. Dojazd jest możliwy liniami tramwajowymi 9 i 43.

Przy okazji zachęcamy do zwiedzenia znajdującego się naprzeciwko zajezdni schronu przeciwlotniczego z 1937 roku. Obiekt, którym opiekuje się Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus" będzie otwarty z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 


 

21.01.2014

Dawnych tramwajów czar

W Muzeum Miasta Zgierza otwarto dnia 16.01.2014 wystawę pn. „Dawnych tramwajów czar”, której trzon stanowią modela autorstwa p. Wiktora Jarzyny, uzupełnione przedmiotami  ze zbiorów tej placówki oraz eksponatami wypożyczonymi z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź. Oprócz kilkunastu miniaturowych tramwajów obejrzeć można zdjęcia tramwajów, ich schematy, stare bilety, guziki i inne ciekawostki. Historię komunikacji miejskiej w Zgierzu przybliżają notatki na temat historii linii łódzko–zgierskiej otwartej w 1901 roku oraz o ozorkowskiej uruchomionej w roku 1922, początkowo z trakcją parową.

Wystawę, urządzoną w budynku muzeum przy ul. Dąbrowskiego 21, oglądać będzie można do 31 maja 2014 roku. Jednocześnie warto zobaczyć bardzo interesującą ekspozycję stałą zgierskiego muzeum oraz zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie park kulturowy „Miasto Tkaczy”, prezentujący odnowioną drewnianą zabudowę dawnego Zgierza.