Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

 

23.09.2019

 

IV Konkurs wiedzy o komunikacji miejskiej w Łodzi rozstrzygnięty!

 

W dniu 21 września 2019 r., odbył się IV Konkurs wiedzy, składający się z testu pisemnego oraz etapu ustnego. Uczestnicy musieli wykazać się nie lada wiedzą o łódzkich tramwajach i autobusach! Po emocjonujących zmaganiach wyłoniono podium.

Zwycięzcą został p. Maurycjusz Jabłoński, drugie miejsce zajęła p. Sara Rynkiewicz, a na trzecim uplasował się p. Marcin Kuzański.


Serdecznie gratulujemy!

 

 


 

Wyniki XIII Konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską

 

W dniu 21 września 2019 r.rozstrzygnięto XIII Konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

Komisja zapoznała się ze zgłoszonymi przedmiotami. Po obradach zdecydowała o wyborze trzech najciekawszych:

 

1. miejsce – p. Janusz Mikołajczyk: zestaw 3 stuletnich, dwujęzycznych biletów (Brus-Srebrna-Konstantynów – 5 kop.; Łódź-Żubardź-Kochanówka-Aleksandrów – 6 kop.; Łódź-Zgierz – 20 kop.),

2. miejsce – p. Jacek Biernat: zestaw dwóch biletów LES na linie autobusowe: „C” Łódź-Brzeziny – jednorazowy i „D” Brzeziny-Andrespol – 12-przejazdowy,
3. miejsce – p. Łukasz Bury: legitymacja Łódzkich Zakładów Komunikacyjnych z 1948 r.

Nagrodzone eksponaty na okres 12 miesięcy zostaną wyeksponowane w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej oraz wspaniałych kolekcji!

 

 

 


 

 

 

7.09.2019

 

Komunikacja miejska w czasie II wojny światowej

 

Od soboty 7 września 2019 r., w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 oglądać można wystawę poświęconą komunikacji miejskiej w latach 1939-1945. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest dobrą okazją do przeanalizowania zmian w łódzkiej komunikacji miejskiej, które nastąpiły podczas okupacji hitlerowskiej. Z jednej strony na wagonach pojawiły się szydercze tabliczki z napisami „Nur für Deutsche”, z drugiej – okupant wprowadził bardzo tanie taryfy za przejazd, co przełożyło się na lawinowy wzrost ilości pasażerów. O tych strasznych, ale jednocześnie ciekawych czasach opowiada wzmiankowana wystawa. Ekspozycja wykorzystuje również znakomite materiały udostępnione przez Archiwum Państwowe w Łodzi. 

 

 


 

 

13.08.2019

 

IV Konkurs wiedzy o komunikacji miejskiej

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV KONKURSIE WIEDZY O KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ. To świetna okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę o historii i współczesności łódzkich tramwajów i autobusów. Sprawdzian odbędzie się w sobotę, 21 września 2019 roku o godzinie 9:00 w świetlicy MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51B. Ogłoszenie wyników o godz. 12:00 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą telefoniczną (42) 672-12-07 i mailową: muzeum@mpk.lodz.pl do 12 września 2019 roku. Drogą zwrotną przesłana zostanie lista publikacji będących źródłem wiedzy o historii komunikacji miejskiej. Przewidziano cenne nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

XIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej

 

Serdecznie zapraszamy na XIII Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, która odbędzie się w naszym Muzeum w sobotę 21 września 2019 roku. Podczas Giełdy będzie można wystawić swoje zbiory na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 14.00

Wstęp wolny, wystawcy: 6,00 zł

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

 

XIII Konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską

 

W konkursie wziąć mogą wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami – archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety – i chcą je zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców. Przedmioty należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 19 września 2019 r. Rozwiązanie konkursu nastąpi w dniu 21 września (sobota), podczas XIII Giełdy Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, odbywającej się w murach Muzeum. Przewidziano nagrody. Zapraszamy!

 

Kontakt: tel. (42) 672-12-07, e-mail: muzeum@mpk.lodz.pl

 

Serdecznie zapraszamy!


 

5.03.2019

 

Serdecznie zapraszamy na XVIII Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów, który tradycyjnie odbędzie się w sobotę

6 kwietnia 2019 roku w Muzeum Komunikacji Miejskiej. Kolekcjonerzy z całej Polski spotkają się już po raz osiemnasty w ogóle, a po raz siedemnasty w Łodzi. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

 

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl Zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona.

 

Serdecznie zapraszamy!