16.05.2022

VIII Łódzkie Senioralia

Szanowni Seniorzy! Serdecznie zapraszamy na wykłady o historii komunikacji miejskiej, organizowane z okazji VIII Łódzkich Senioraliów. W dwa kolejne wtorki:
- 24 maja 2022 r.
- 31 maja 2022 r.
zapraszamy na godz. 11:00 do naszej siedziby przy ul. Wierzbowej 51.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: mailowe (muzeum@mpk.lodz.pl) lub telefoniczne (42 672-12-07). Ilość miejsc ograniczona. Wykłady zaplanowano do godz. 13 z przerwą.

Do zobaczenia!

10.05.2022

Łódzka Noc Muzeów 2022

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź w ramach Łódzkiej Nocy Muzeów 2022 (14/15 maja). Nasza placówka, zlokalizowana przy ul. Wierzbowej 51, czynna będzie w godz. 18-1.

Co do obejrzenia?

- wystawa stała poświęcona historii komunikacji miejskiej w Łodzi i okolicach
- modele tramwajów i autobusów
- wystawa czasowa „100 lat zajezdni Helenówek II”

Do zobaczenia!

2.04.2022

XIX Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów za nami

Szesnastu wystawców zaprezentowało swoje zbiory podczas XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Kolekcjonerów Biletów, który odbył się 2 kwietnia 2022 r. w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Od poprzedniej edycji minęły aż trzy lata, bowiem z powodu pandemii XIX Zjazd był dwukrotnie odraczany. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyły się bilety jednorazowe z różnych miast i epok, a także bilety okresowe, pocztówki o tematyce komunikacyjnej oraz inne wydawnictwa związane z transportem miejskim. Kolekcjonerzy wymieniali się od godz. 8 do 16. Zjazdy organizowane są od 20 lat wspólnie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów.

2.04.2022

Nowa wystawa czasowa

Od 2 kwietnia 2022 r. w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 oglądać można nową wystawę czasową poświęconą zajezdni w Helenówku, a konkretnie historii hali z 1922 r. Pretekstem do stworzenia ekspozycji była przede wszystkim setna rocznica jej wybudowania, lecz także szczególny moment, w jakim się znalazła – lada moment rozpocznie się jej gruntowna przebudowa, a po jej zakończeniu przeprowadzi się doń Zakład Techniki MPK-Łódź, mieszczący się obecnie przy ul. Tramwajowej.

Przez pierwsze 40 lat funkcjonowania hala miała charakter wyłącznie garażowy, nie było tam zaplecza socjalnego, czy bardziej rozwiniętego technicznego, bowiem wszystkie warsztaty i pomieszczenia pracownicze znajdowały się w „starym” Helenówku. Zmiany przyniosły dopiero czasy powojenne, gdy na przełomie lat 50. i 60. zajezdnię rozbudowano: dobudowano nową halę oraz tory postojowe. W latach 1993-2012 Helenówek był siedzibą Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej Sp. z o.o., znanej m.in. z opracowania zmodernizowanego wagonu typu 803N, zwanego „kanciakiem”.

W październiku 2018 r. Zarząd MPK-Łódź podpisał umowę z Gminą Łódź na 25-letnią dzierżawę zajezdni na Helenówku. Pozwoli to na budowę nowego obiektu Zakładu Techniki, którego projekt został wyłoniony w 2021 r. W nowej bryle budynku zostaną zachowane dwie ściany boczne z 1922 r. W najbliższym czasie w drodze przetargu wyłoniony ma zostać wykonawca prac budowlanych. Tymczasem wystawę będzie można oglądać do 15 września 2022 r., do czego serdecznie zapraszamy. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 2,4 PLN (normalny) i 1,2 PLN (ulgowy).

2.03.2022

XIX Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Serdecznie zapraszamy na XIX Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów, który tradycyjnie odbędzie się w sobotę 2 kwietnia 2022 roku w Muzeum Komunikacji Miejskiej. Kolekcjonerzy z całej Polski spotkają się już po raz dziewiętnasty w ogóle, a po raz osiemnasty w Łodzi. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca. Ilość miejsc ograniczona.

Wydarzenia: 2021, 2020, 2019, 2018