Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

16.05.2011

Noc w Muzeum Komunikacji

Pierwsi goście zjawili się już przed godziną 18, czyli na krótko przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów. Zwiedzający dopisali – drzwi muzeum nie zamykały się, a wewnątrz trudno było znaleźć wolne miejsce. Niesłabnącą popularnością cieszyły się pantograf i maszyna do pomiaru siły nacisku nogi na hamulec, uwagę przyciągnęła również wystawa przedmiotów nie eksponowanych na co dzień w Muzeum. Podczas nocy placówkę odwiedziło ok. 1700 gości, wielu z nich kupiło na pamiątkę model autobusu i tramwaju do składania lub inne przedmioty ze sklepiku muzealnego.

Podczas nocy z 14 na 15 maja 2011 odwiedzić można było 37 rozmaitych placówek kulturalnych, komunikację między nimi zapewniły trzy linie specjalne, w tym jedna tramwajowa. Na linii M1 kursował zabytkowy skład 5N+5ND, w którym konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów – rozdawali pamiątkowe bilety i zapraszali do odwiedzania Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej. Impreza zakończyła się o godzinie pierwszej.


12.05.2011

Noc Muzeów 2011

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

Łódź, ul. Wierzbowa 51, tel. (42) 672-12-07

W pomieszczeniach muzeum zgromadzono wiele pamiątek związanych z komunikacja miejską, w tym archiwalne fotografie, stare dokumenty i rozmaite przedmioty gromadzone przez lata w tramwajarskich archiwach. Na własne oczy zobaczyć można oryginalny strój konduktora, modele tramwajów i autobusów czy dawne słupki przystankowe z literą „T”. Na ścianach znajdziemy portrety „ojców-założycieli” komunikacji miejskiej w Łodzi, mapy sieci tramwajowej oraz współczesne migawki. Chętni z pewnością zakręcą korbą nastawnika i wypróbują jak działa pantograf.

Zapraszamy w wieczór i noc z 14 na 15 maja od 18 do 1, wstęp wolny.

Dodatkowe atrakcje:

- pokaz slajdów prezentujący stare bilety tramwajowe

- prezentacja przedmiotów nie eksponowanych na co dzień (w tym stare zegary tramwajowe)

Muzeum jest czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-18:00 oraz w wybrane soboty w godz. 10:00-14:00 (wg harmonogramu podanego na stronie http://www.muzeum.mpk.lodz.pl)


11.04.2011

Muzeum na Festiwalu

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź włącza się w tegoroczny Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, już po raz jedenasty organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Podczas towarzyszącego Festiwalowi Dnia Otwartych Muzeów w naszej placówce wygłoszone zostaną prelekcje pt. „Tramwaje Świata”, prezentujące fotografie tramwajów z różnych zakątków globu. Pokazy slajdów odbędą się w piątek 15 kwietnia 2011 roku o godz. 15, 17 i 19 w budynku muzeum przy Wierzbowej 51. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!


8.04.2011

Dziesiąty Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Ogromną popularnością cieszył się dziesiąty Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów, który odbył się 2 kwietnia 2011 roku w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej. Impreza ta, organizowana wspólnie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, jest wspaniałą okazją do spotkania osób posiadających ogromne kolekcje biletów z różnych lat i miast na całym świecie. W muzeum swoje zbiory prezentowali wystawcy z całej Polski, m.in. Grudziądza, Lublina, Krakowa czy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pierwsze transakcje dokonały się już we wczesnych godzinach porannych, bowiem niektórzy goście zjawili się na długo przed rozpoczęciem spotkania. Między godziną ósmą a czternastą pasjonaci biletów wymieniali się rzadkimi okazami, wymieniali informacjami na temat różnych biletów i pogłębiali wiedzę w zakresie historii swoich zasobów.

Szczególną uwagę zgromadzonych wystawców, gości i przedstawicieli mediów zwracało zestawienie dotyczące łódzkich biletów jednorazowych i miesięcznych z lat 1949-2009 opracowane przez Jacka Biernata. Na ponad pięciuset stronach wyszczególniono kolejne typy biletów wraz z ich nakładami i odmianami oraz opatrzono komentarzem. Wykaz ten można oglądać w bibliotece Muzeum.


3.03.2011

Dziesiąty Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Dnia 2 kwietnia 2011 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Kolekcjonerzy z Łodzi i całej Polski spotkają się już po raz dziesiąty w ogóle, a po raz dziewiąty w naszym mieście. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl . Zgłoszenia przyjmujemy do końca marca. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!


28.02.2011

Przodownicy pracy na targach turystycznych

Wystawa poświęcona przodownikom pracy z lat 50. była jedną z atrakcji stoiska Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź podczas trwania targów turystycznych „Na Styku Kultur” w Łódzkiej Hali Expo w dniach 25-27 lutego 2011 roku. Goście targów mogli również zobaczyć nie eksponowane na co dzień stare dokumenty, między innymi akt usynowienia sierot wojennych przez łódzkich tramwajarzy z 1946 roku.

Zwiedzający mogli dowiedzieć się wszystkiego o zajęciach z cyklu Akademii Kulturalnego Pasażera, które odbywają się w murach muzeum. Dzieci bardzo chętnie korzystały z możliwości kolorowania obrazków czy sklejania modeli tramwajów w specjalnym kąciku stoiska.

Wszyscy goście targów mieli możliwość nieodpłatnego zwiedzania naszej placówki w sobotę i niedzielę w godzinach 10-14 (26 i 27 lutego).


23.02.2011

Muzeum na Targach

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź podczas trwania targów turystycznych „Na Styku Kultur” w Łódzkiej Hali Expo w dniach 25-27 lutego 2011 roku.

Dla wszystkich gości targów miła niespodzianka: naszą placówkę będzie można zwiedzać za darmo w sobotę i niedzielę w godzinach 10-14 (26 i 27 lutego). Jedynym warunkiem jest okazanie biletu z targów „Na Styku Kultur” w kasie muzeum.

Do zobaczenia!