Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

 

15.12.2008

110 lat komunikacji miejskiej w Łodzi

Koncertem orkiestry i występami aktorów uczczono jubileusz łódzkich tramwajów.

Uroczystą parada tramwajów uczczono 110. rocznicę uruchomienia komunikacji miejskiej w Łodzi. Impreza została zorganizowana przez MPK-Łódź sp. z o.o. oraz Klub Miłośników Starych Tramwajów. Urozmaiceniem przejazdu były artystyczne happeningi w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego „Słup”, Teatru „Na Wspólnej” i Zespołu Muzycznego „Okaryna” pod kierownictwem Marcela Szytenchelma.

Impreza rozpoczęła się na pętli przy ul. Północnej, gdzie zgromadzeni goście zostali przywitani koncertem orkiestry MPK-Łódź oraz występami aktorów przebranych w stroje z epoki. Po krótkich przemówieniach kawalkada tramwajów wyruszyła na ulice miasta. Poczet otwierał Lilpop II z 1929 roku, za nim pojechał jego młodszy brat – Lilpop III z 1939 roku, a następnie ruszył skład 5N+5ND z początku lat 60. XX wieku. Kolejne wozy to enka-platforma, 805Na w kremowo-czerwonych barwach i tramwaj ze zmodernizowanym designem. Dwa skrzyżowania dalej do orszaku przyłączyła się nowoczesna PESA.

Kawalkada tramwajów zatrzymywała się na większych węzłach, a podczas postojów aktorzy odgrywali scenki rodzajowe ilustrujące życie w dawnej Łodzi i zapraszali do zabawy podróżnych. Można było także nauczyć się tramwajowej piosenki specjalnie skomponowanej z okazji 110. jubileuszu łódzkich tramwajów. Zabytkowe tramwaje przyciągały uwagę przechodniów, którzy z zaciekawieniem przyglądali się kolorowym pojazdom z różnych epok. Podróż po Łodzi zakończyła się na pętli Stary Widzew, skąd tramwaje rozjechały się do swoich zajezdni, a podróżni mogli specjalnym kursem dojechać do Muzeum Komunikacji Miejskiej, które w ten dzień czynne było od 15 do 18.


 

9.12.2008

Mikołajki w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

Pokazy filmów i konkursy z nagrodami – takie atrakcje czekały na dzieci podczas imprezy mikołajkowej zorganizowanej w naszym Muzeum.

Dzięki współpracy z Kinem Charlie część Muzeum zmieniła się w salę kinową, gdzie na dużym ekranie wyświetlano rozmaite filmy animowane. Najmłodsi mogli obejrzeć serię kreskówek w ramach pokazu „Bajki naszych rodziców”, prezentującą najpopularniejsze i nigdy nie starzejące się dobranocki.

W przerwach zorganizowano konkursy, podczas których najmłodsi mieli okazję pochwalić się wiedzą na temat komunikacji miejskiej w Łodzi. Dzieci odpowiadały na pytania quizowe, uzupełniały krótkie rymowanki, brały udział w kalamburach. Ogromna wiedza młodych uczestników przełożyła się na sporą ilość nagród.

Oprócz pokazów filmowych i konkursów, dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się zabytkowe tramwaje i autobusy. Każdy choć na chwile chciał stać się kierowcą autobusu czy motorniczym za sterami starego wagonu. Wielką frajdę sprawiło dzieciom kręcenie korbami, dzwonienie dzwonkiem czy kręcenie ogromną kierownicą.

Młodzi goście imprezy mikołajkowej wyszli z Muzeum obdarowani drobnymi upominkami, zaklinając się, że jeszcze nie raz tu wrócą.


 

5.12.2008

Mikołajki w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

 

W najbliższą sobotę, 6 grudnia 2008 roku, MPK-Łódź serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na Mikołajki w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ulicy Wierzbowej 51.

 

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 14.00. Dzięki współpracy z Kinem Charlie zostaną wyświetlone pełnometrażowe filmy animowane pod hasłem 
"Bajki naszych rodziców”.

 

Zaplanowano także konkursy z nagrodami oraz wspólne czytanie bajek. Będzie również okazja do zwiedzenia Muzeum, zrobienia pamiątkowych zdjęć
i obejrzenia bogatych zbiorów.

 

Wstęp dla dzieci jest bezpłatny, dla rodziców lub
opiekunów bilet wstępu kosztuje 2,40 zł. Pod opieką jednego dorosłego może przebywać maksymalnie troje dzieci.

 


 

29.09.2008

Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską w Łodzi

20 września w II Rocznicę uruchomienia Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź odbyła się II Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w Łodzi. Jedną z atrakcji było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją. Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody:

Nagroda pierwsza dla Jacka Biernata za - mandat za wyskakiwanie z tramwaju

Nagroda druga dla Marcina Paździora za - legitymację pracowniczą K.E.Ł.

Nagroda trzecia dla Piotra Justa za - legitymację pracowniczą M.Z.K.

Wszystkie te przedmioty będzie można oglądać w Muzeum przez najbliższy rok.


 

14.08.2008

 

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PAMIĄTKĘ ZWIĄZANĄ Z HISTORIĄ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W ŁODZI

MPK- Łódź ogłasza konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z historią komunikacji miejskiej w Łodzi. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które są właścicielami oryginalnej pamiątki związanej z historią komunikacji miejskiej (np.: przedmiotu, zdjęcia, dokumentu, publikacji, elementu taboru lub ubioru itp.). Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się 20 września br. o godz. 10.00 podczas II Giełdy Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK- Łódź przy ul. Wierzbowej 51.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu


 

14.08.2008

II Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej

 

W II rocznicę utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK- Łódź, 20 września br,  MPK- Łódź organizuje II Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej.

 

Serdecznie zapraszamy wystawców oraz miłośników komunikacji miejskiej.

 

Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 13.00

Cena wykupu stanowiska: 4,80 zł

Ceny biletów wstępu dla zwiedzających: 2,40 zł /1,20 zł

 

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.


 

5.04.2008

      Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów Komunikacji Miejskiej 

W dniu 5 kwietnia br. odbył się kolejny, siódmy już "Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów Komunikacji Miejskiej". Kolekcjonerzy po raz drugi gościli w murach Muzeum. Wśród uczestników, którzy prezentowali swoje zbiory, byli goście z Grudziądza, Lublina, Warszawy, Piły , Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy i Jastrzębia Zdroju.