Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

 

6 grudnia 2012

Mikołajki w Muzeum

Miłą niespodzianką zakończyły się dzisiejsze zajęcia z cyklu Akademia Kulturalnego Pasażera, odbywające się w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Dzieci z przedszkola nr 124 po zapoznaniu się z zasadami zachowania obowiązującymi w tramwajach i autobusach otrzymały mikołajkowe upominki. Przedszkolakom wiele radości sprawiło również oglądanie zbiorów Muzeum, w tym miniaturowych tramwajów, starych zdjęć i urządzeń.

Zapraszamy starsze grupy przedszkolne oraz klasy I-III szkoły podstawowej do udziału w Akademii Kulturalnego Pasażera. Szczegółowe informacje pod nr telefonu (42) 672-12-07.


5 grudnia 2012

PITER KOMUNIKACYJNIE 2012

Zapraszamy na wystawę zdjęć prezentującą komunikację miejską w Sankt Petersburgu. Autorzy fotografii – Rafał Mateja, Tomasz Głaz, Łukasz Jakiel – starannie udokumentowali tamtejsze tramwaje, trolejbusy oraz metro, tworząc barwną opowieść o systemie transportowym tego miasta. Wystawę można oglądać w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 od 5 grudnia 2012 roku do końca marca 2013 r., od poniedziałku do czwartku w godz. 10-18 oraz w wybrane soboty.

Otwarcie wystawy połączone z pokazem slajdów z Sankt Petersburga odbędzie się o godz. 18:30 po spotkaniu Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Zapraszamy na Wierzbową 51!

Sankt Petersburg, potocznie Петербург dawniej Piotrogród, Leningrad – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276. Tak rozpoczyna się każdorazowo opis tego jednego z najciekawszych rosyjskich miast. Ale dopiero na miejscu okazuje się, że skala, wielkomiejskość, bogactwo form architektonicznych i niezwykłość to nie mit, a najwspanialsza prawda. To wszystko sprawia, że można sobie zaplanować 9 miesięcy wcześniej wyprawę, która będzie głównym celem wakacji każdych wakacji. Tak stało się w naszym przypadku. W połowie lipca 2012 roku siódemka znajomych wsiadła do autokaru ECOLINES i udała się w 30 godzinną podróż do miasta, które już na zawsze miało zapaść w ich pamięci. Chęć odwiedzenia Rosji, przekroczenia wschodniej granicy, ujrzenia na własne oczy potęgi mocarstwa popchnęły nas w tamtym kierunku. A w Petersburgu mieliśmy pobyć tylko cztery dni i zwiedzać miasto, eksplorować je od rana do kresu końca białych nocy. Zostaliśmy jednak dłużej, ale i tak nie udało nam się zdobyć wszystkich zamierzonych celów podróży.  Nie była to wyprawa typowo komunikacyjna, lecz nie można było przegapić takiej okazji, by choć przez moment nie poczuć jak to jest tam na torze 1524mm... Mateja, Głaz i Jakiel odłączali od reszty grupy i dopięli swego. Poszukiwania reliktów socjalistycznych, kolejnych pomników Lenina dały dobrą podstawę do wytyczania tras wycieczek. Siłą rzeczy zwiedzaliśmy miasto korzystając głównie z elektrotransportu i stamtąd pochodzi większość zdjęć. W taki sposób zaliczyliśmy w 95% sieć najwspanialszego metra na świecie. Potęga miasta to jego rzeka, zwodzone mosty, wyspy, zabytki i... swojskość. Tak, tak! Czuliśmy się tam momentami jak w Łodzi przechodząc przez parki i sieć ulic w centrum. Zwiedzaliśmy, zwiedzaliśmy, zwiedzaliśmy. I nawet po 10 godzinach nie mieliśmy dość. O 22.00 wsiadaliśmy „w mietro”, jechaliśmy na ostatnią stację i stamtąd tramwajem tłukliśmy się przez gęstą siatkę ulic, by po godzinie jazdy dotrzeć na osiedla wielkości połowy naszego miasta. Za co pokochaliśmy Petersburg zapytacie? Może za to, że było tu bezpiecznie, że ilość zadbanych zabytków na 1km kwadratowy przyprawia o ból głowy, może za podniesione zwodzone mosty, które nadają rytm temu miastu, za Ermitaż w którym spędzić dzień to stanowczo za mało, za metro z Wagonmaszami, które w trakcie 3,5 minutowego zjazdu ruchomymi schodami w dół wykonuje dwa odjazdy ze stacji, za białe noce, za nocną iluminację budynków i pałaców, za gościnność i pewnie za milion jeszcze takich wspomnień.

Drodzy goście zapytacie czy warto było tam pojechać?

Odpowiedź z naszej strony znajdziecie na tych kilkudziesięciu zdjęciach, które stamtąd przywieźliśmy. Powstawały często z przypadku, w biegu bez możliwości powtórzenia.

Życzymy miłego oglądania. 

Autorzy zdjęć:  Rafał Mateja, Tomasz Głaz, Łukasz Jakiel

   


 

24 września 2012

Komunikat
 

W dniach 24-30 września 2012 roku Muzeum będzie nieczynne (nie dotyczy to uprzednio zapisanych grup). Za utrudnienia przepraszamy.


22 września 2012

VI Konkurs na najciekawszą pamiątkę rozstrzygnięty!
 

Spieszymy poinformować, iż w dniu 22 września 2012 roku rozstrzygnięto VI Konkurs na najciekawszą pamiątkę związana z komunikacją miejską. Oto jego wyniki:

Pierwsze miejsce: Legitymacja studencka "Bratnia pomoc studentów Politechniki Łódzkiej" (1945/1946) i znak płatniczy KEŁ dla uczniów 11 fenigów zgłoszone przez p. Janusza Mikołajczyka
 

         


Drugie miejsce: bilet 100-przejazdowy KEŁ z 1936 roku i znak tramwajowy 2 groszowy nadesłane przez p. Łukasza Burego
 

           


Trzecie miejsce: bilet jednostrefowy ŁWEKD za 35 gr, bilet całkowity ŁWEKD za 80gr i bilet KEŁ uprawniający do przesiadania się nadesłane przez p. Piotra Justa
 

             


Nagrodzone eksponaty na okres 12 miesięcy zostaną wyeksponowane w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone eksponaty!

 


17 września 2012

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Linia 43 w obiektywie"
 

W słoneczne niedzielne popołudnie w Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 mieliśmy zaszczyt nagrodzić młodych, uzdolnionych fotografów, którzy w niezwykły sposób uwiecznili malowniczą linię tramwajową 43.

Główną zaletą nadesłanych do nas fotografii było świeże spojrzenie na temat. Większość z nagrodzonych fotografów nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości ale ich dzieła zaskoczyły jury dojrzałością warsztatu. Wybranie zwycięzcy nie było łatwym zadaniem!

Nagrodzeni zostali:
Marek Bajszczak – 1 miejsce
Wyróżnieni zostali:
Arkadiusz Kaźmierczak, Mateusz Dąbrowski i Adrian Wawrzyniak.

Po wręczeniu nagród laureaci wybrali się na wycieczkę zabytkowym tramwajem Sanok.

 


10 września 2012

Wrzesień w Muzeum
 

W dniach 10-15 września 2012 roku Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź będzie nieczynne dla zwiedzających, z wyłączeniem wcześniej umówionych grup.

Natomiast już 16 września (niedziela) o godz. 17:00 zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Linia 43 w obiektywie", w dniach 17-22.09 na Tydzień Otwarty Muzeum (wstęp wolny), a 22 września (sobota) na VI Giełdę biletów i komunikacji miejskiej (8:00-13:00).

Zapraszamy!


 

22 sierpnia 2012

VI Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej
 

Serdecznie zapraszamy na VI Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, która odbędzie się w naszym Muzeum w sobotę 22 września 2012 roku. Podczas Giełdy będzie można wystawić swoje zbiory na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

 

Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 14.00
Cena wykupu stanowiska: 6,00 zł
Ceny biletów wstępu dla zwiedzających: 2,40 zł /1,20 zł

 

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

 

VI Konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską

 

Rusza VI edycja konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską! Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami - archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety. Starocie należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 20 września 2012 r. Rozwiązanie konkursu nastąpi w dniu 22 września (sobota), podczas VI Giełdy Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, odbywającej się w murach Muzeum. Przewidziano nagrody. Zapraszamy!

 

Kontakt: tel. (42) 672-12-07, e-mail: muzeum@mpk.lodz.pl

 


22.08.2012

Tymczasem w Lizbonie…

Serdecznie zapraszamy na wystawę zdjęć tramwajów lizbońskich autorstwa Bartosza Stępnia, którą oglądać będzie można w naszym Muzeum od 22 sierpnia do 30 września 2012 roku. Fotografie, wykonane w roku 2010, przedstawiają nie tylko żółte wagoniki kursujące po Lizbonie, lecz także różne ciekawostki z tego niezwykłego miasta.

                                       

Jak przed dziesięcioleciami, tramwaje w Lizbonie kluczą krętymi i stromymi uliczkami dzielnic Alfama i Bairro Alto położonych na wzgórzach, by po chwili wyjechać na eleganckie i płaskie aleje w śródmiejskiej dzielnicy Baixa-Chiado. Pełna urozmaiceń sieć tramwajów lizbońskich łączy wszystkie wątki portugalskiej duszy, od atlantyckiej nostalgii w pieśniach fado po biało-niebieskie elewacje kamienic wyłożonych kafelkami azulejos.

                   

Bartosz Stępień – ur. 1982, od kilkunastu lat zajmuje się dokumentacją fotograficzną pojazdów komunikacji miejskiej w Łodzi, Polsce i Europie. Bada historię różnych systemów tramwajowych i  ich wpływ na rozwój miast i regionów, analizuje rozmaite aspekty kulturowe, społeczne i polityczne tramwajów, tropi pozostałości po zlikwidowanych liniach. Efekty swojej pracy przedstawia w postaci pokazu zdjęć na spotkaniach łódzkiego Klubu Miłośników Starych Tramwajów, którego jest przewodniczącym. Na co dzień pracownik Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź.


16 lipca 2012

Wystawa ''90 lat tramwaju w Ozorkowie"

W dniu 15 lipca 2012 roku o godz. 14.00 w Izbie Historii Miasta Ozorkowa przy Urzędzie Miejskim w Ozorkowie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy dokumentującej 90 lat istnienia linii ozorkowskiej. Zaprezentowane zdjęcia, muzealia i inne przedmioty doskonale ukazują rozwój linii do Ozorkowa oraz tabor na niej kursujący. Największą ciekawostką ekspozycji są archiwalne plany rozbudowy sieci tramwajowej w samym Ozorkowie, obejmujące koncepcję budowy pętli przy dworcu PKP oraz przy ul. Zgierskiej (w okolicach ulic Cmentarnej i Granicznej). Wystawę oglądać będzie można od 16 lipca do 26 października w budynku Izby przy ul. Wigury 14 w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9:00-15:30 (kontakt (42) 710 32 10). Warto dodać, iż dla potrzeb wystawy niektóre eksponaty użyczyło Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź z siedzibą przy ul. Wierzbowej 51 w Łodzi. Serdecznie zapraszamy!

                   


21.05.2012

Podsumowanie „Nocy Muzeów” 2012

Tegoroczna edycja „Nocy Muzeów” jak zawsze przyciągnęła setki zwiedzających spragnionych spotkania z historią. Podobnie jak 39 innych placówek w Łodzi, również Muzeum Komunikacji Miejskiej otworzyło swoje podwoje, udostępniając bezpłatnie wystawę stałą oraz czasową – serię modeli tramwajów z lat 1989-1960 autorstwa p. Wiktora Jarzyny. Po zapoznaniu się z kolekcją muzealną goście licznie odwiedzali sklepik z pamiątkami, a największą popularnością cieszyły się papierowe modele tramwajów i autobusów do składania.

          

Podczas wizyty w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź można było również złożyć wniosek na wydanie nowej, elektronicznej MIGAWKI. Chętni wypełniali papierową deklarację, a następnie na miejscu wykonywano ich fotografię do biletu. Z tej niepowtarzalnej okazji skorzystało w sumie kilkadziesiąt osób. Przed północą Muzeum odwiedzili uczestnicy Nocnego Przejazdu Rowerowego, podczas którego zapaleni cykliści odwiedzali różne łódzkie placówki muzealne. Cykliści podczas dwudziestominutowego postoju zapoznali się ze zbiorami, a następnie odjechali do Muzeum Bajki.

         

Dzięki uruchomieniu czterech linii specjalnych tysiące pasażerów mogło odwiedzić wiele łódzkich muzeów i innych placówek kulturalnych. Tramwajowe linie M1 i M2 oraz autobusowe M3 i M4 wprost pękały w szwach. Szczególną popularnością cieszył się skład 5N+5ND z początku lat 60 XX wieku, kursujący na linii M1, obsługiwany przez brygadę konduktorską z Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Dla pasjonatów zabytków na kołach Noc Muzeów przyniosła kolejne atrakcje. W północnej części Łodzi kursował wagon Sanok z prywatnej kolekcji Tomasza Adamkiewicza, a na nieco dalej na południe i w rytmie samby – Ikarus 260 należący do Stowarzyszenia Ikarus Team Polska.

         

Pełna atrakcji noc z dnia 19 na 20 maja zakończyła się w Muzeum o godz. 1, a ostatnie pojazdy wróciły do zajezdni ok. 2:30.


12.05.2012

Jedyna taka noc w roku

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul Wierzbowej 51 serdecznie zaprasza w wieczór i noc z 19 na 20 maja 2012 roku do bezpłatnego zwiedzania placówki w ramach Nocy Muzeów 2012. Już od godziny 18 będzie można zapoznać się ze zbiorami muzeum, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zapoznać się z budową wielu maszyn i urządzeń. Szczególnie polecamy wystawę czasową modeli tramwajów autorstwa p. Wiktora Jarzyny, prezentującą różne typy wagonów z lat 1898-1960, umieszczonych w odpowiednio przygotowanych dioramach z akcentami charakterystycznymi dla danej epoki. Muzeum czynne będzie do godziny 1. Serdecznie zapraszamy!


23.04.2012

UWAGA!

W dniach 23 kwietnia - 11 maja 2012 roku Muzeum będzie nieczynne, obsługiwane będą jedynie wcześniej umówione grupy uczestniczące w zajęciach z cyklu Akademia Kulturalnego Pasażera.

Za utrudnienia przepraszamy.


6.03.2012

XI Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Dnia 14 kwietnia 2012 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Kolekcjonerzy z Łodzi i całej Polski spotkają się już po raz jedenasty w ogóle, a po raz dziesiąty w naszym mieście. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

Tegoroczny Zjazd odbędzie się w ostatnich miesiącach obowiązywania papierowych migawek w Łodzi, które z dniem 1 czerwca zostaną zastąpione elektronicznymi MIGAWKAMI. Zachęcamy do zabrania na Zjazd różnych łódzkich migawek, bowiem będzie to świetna okazja do podsumowania i uzupełnienia kolekcji.

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl . Zgłoszenia przyjmujemy do 12 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!


20.02.2012

Serdecznie zapraszamy na czasową wystawę modeli tramwajów wykonanych przez p. Wiktora Jarzynę z Aleksandrowa Łódzkiego. Dioramy są wykonane z wielką starannością i dbałością o szczegóły, nie zapomniano także o otoczeniu miniaturowych wagonów, gdzie zobaczyć można inne pojazdy i ludzi w strojach z danej epoki. Tramwaje pochodzą z różnych okresów historii, zarówno komunikacji miejskiej, jak i podmiejskiej. Dwanaście wagoników zgrupowano w sześciu gablotkach. Wystawę można oglądać do końca sierpnia. Zapraszamy!