Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź


 

16.12.2013

Kupisz tylko w naszym kiosku:

 

Komunikacja miejska w Łodzi 1898-2013

Album poświęcony liczącej już 115 lat historii komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie, zawiera ponad dwieście fotografii tramwajów, autobusów, załogi i infrastruktury, w tym kilkadziesiąt unikatowych, nigdzie nie drukowanych wcześniej ujęć. Każda epoka poprzedzona została krótkim wstępem, zawierającym najistotniejsze informacje o  charakterystyce komunikacji miejskiej w danych latach. Osobny rozdział poświęcono łódzkim tramwajarzom, opisujący bogatą historię tego fachu. Opracowanie uzupełniają mapy sieci tramwajowej i spisy taboru.

Historia łódzkiej komunikacji miejskiej w biletach i taryfach

Szczegółowe opracowanie dotyczące biletów i taryf łódzkiej komunikacji miejskiej, od czasów uruchomienia tramwajów miejskich w roku 1898 do dnia obecnego. Przypadający w 2013 roku jubileusz 115. lecia komunikacji miejskiej w Łodzi jest dobrym momentem na zaprezentowanie szerokiej publiczności dotychczas nieusystematyzowanych informacji na temat różnych sposobów płatności za przejazd tramwajem czy autobusem. W ostatnich latach bowiem bilety komunikacji miejskiej - po monetach, znaczkach pocztowych i kartach telefonicznych – stały się przedmiotem ożywionego zainteresowania kolekcjonerów.


 

3.12.2013

115 lat komunikacji miejskiej w Łodzi

 

W ramach obchodów 115. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Łodzi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Łódź Spółka z o.o. zaprasza na organizowaną w dniu 15 grudnia 2013 roku (niedziela) jubileuszową imprezę okolicznościową, której celem będzie promowanie zarówno historii tramwajów, jak i propagowanie idei korzystania z  transportu zbiorowego przez łodzian. W ramach uroczystości przewiduje się:

 10:00 – uroczysta parada tramwajów na trasie: PÓŁNOCNA – Północna – Ogrodowa – Zachodnia – Limanowskiego – ŻABIENIEC – Limanowskiego – al. Włókniarzy – Kopernika – Gdańska – Legionów – Plac Wolności – Pomorska – Konstytucyjna – Narutowicza – Zielona – al. Kościuszki – Żwirki – Piotrkowska – KINO CHARLIE (postój do 10 minut).

         13:00 – jubileuszowe spotkanie z łodzianami, władzami miasta i przedstawicielami MPK-Łódź, połączone z konkursami dla publiczności, pokazami multimedialnymi oraz pokazem filmu w kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205.

         17:00 – ognisko na terenie zajezdni Brus (Konstantynowska 115).

W paradzie udział wezmą wagony: Herbrand, Sanok, Lilpop II, Lilpop III, 5N+5ND, 803N i skład 805Na (1830+1831). Wóz Sanok należy do Tomasza Adamkiewicza, 803N do Klubu Miłośników Starych Tramwajów, pozostałe pojazdy zaś do historycznej floty MPK-Łódź. Czas trwania przejazdu to 3 godziny.


25.09.2013

Dzień bez samochodu na Brusie

Dzień otwarty na zajezdni Brus zamknął obchody tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Czyste powietrze – to Twój ruch". W niedzielę 22 września 2013 roku, czyli w Dzień Bez Samochodu, teren zajezdni na Brusie został bezpłatnie udostępniony zwiedzającym. Obiekt przy ul. Konstantynowskiej 115 został oddany do użytku w 1910 roku i do dzisiejszych czasów dotrwał bez większych przeróbek. Ta najmniejsza łódzka zajezdnia przestała być eksploatowana liniowo z dniem 31 marca 2012 roku, obecnie trwają starania, aby utworzyć tam nowe Muzeum Transportu. Osoby chętne temu przedsięwzięciu mogą głosować na zajezdnię Brus w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego – zadanie P0128 (Polesie).

Podczas niedzieli można było oglądać większość spośród ponad dwudziestu pojazdów zabytkowych zgromadzonych na terenie zajezdni. Tramwaje i autobusy należą do MPK-Łódź oraz kolekcjonerów prywatnych, znajdują się wśród nich pojazdy specjalne (odśnieżarki, wagony towarowe) oraz pasażerskie. Oprócz licznych gości indywidualnych Brus odwiedziły też dwie wycieczki zorganizowane: rowerowa grupa „ŁUĆ You ROWER Like” licząca kilkadziesiąt cyklistów-amatorów wojaży i fotografii oraz grupa dzieci i młodzieży z pracowni plastycznej prowadzonej przez p. Sylwię Stępień w Szkole Podstawowej nr 2. Rowerzyści wykonali setki zdjęć na terenie obiektu, a młodzi plastycy urządzili sobie mały plener malarski i uwiecznili zabytkowe tramwaje i autobusy.

W tym samym dniu odbywały się ostatnie kursy zabytkowego składu 5N+5ND na najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce – 43. Starym tramwajem, obsługiwanym przez brygadę konduktorską Klubu Miłośników Starych Tramwajów, będzie można było dojechać na Brus kursami z pl. Wolności o godz. 11:36 i 14:54. Miłośnicy militariów również nie powinni poczuć się zawiedzeni. W niedzielę na teren zajezdni przyjechały pojazdy wojskowe – ciężarówka, dżipy i motocykl. W schronie naprzeciwko zajezdni  członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja BRUS" stworzyli mini-muzeum prezentujące sprzęt wojskowy i prowadzili rekonstrukcje historyczne.


 

24 września 2013

VII Konkurs na najciekawszą pamiątkę rozstrzygnięty!

Spieszymy poinformować, iż w dniu 21 września 2013 roku rozstrzygnięto VII Konkurs na najciekawszą pamiątkę związana z komunikacją miejską. Oto jego wyniki:

Pierwsze miejsce: zestaw zawierający kartę obliczeniową Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Pracowników Tramwajowych „Książka” w Łodzi (1930) oraz bilet miesięczny ŁWEKD Łódź – Ruda Pabianicka (1933) zgłoszony przez p. Łukasza Burego

      

Drugie miejsce: zestaw biletów ŁWEKD zgłoszony przez p. Janusza Mikołajczyka

        

Trzecie miejsce: zestaw biletów miesięcznych MPK Łódź zgłoszony przez p. Piotra Latuska

 

Nagrodzone eksponaty na okres 12 miesięcy zostaną wyeksponowane w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51.

 


 

10 września 2013

„Czerwiec 1943”

Łódzkie tramwaje na kolorowych fotografiach Waltera Geneweina

Walter Genewein urodził się 4 maja 1901 r. w Saalfeden (okolica Salzburga) w Austrii. Po zakończeniu edukacji pracował jako handlowiec. W 1938 r. wstąpił do NSDAP. Do Litzmannstadt (okupacyjna nazwa Łodzi) przyjechał w czerwcu 1940 r. gdzie podjął pracę w niemieckim zarządzie łódzkiego getta (Gettoverwaltung), z zadaniem organizacji pionu finansowego. Jako kierownik wydziału finansowego tego zarządu (Leiter der Finanzabteilung) był między innymi odpowiedzialny za gromadzenie i przekazywanie dalej wszelkiego rodzaju walorów pieniężnych i kosztowności zrabowanych więźniom getta. Amatorsko zajmował się fotografią, od końca lat 30. XX w. również kolorową. W tym zakresie eksperymentował z techniką pozytywową (przeźrocza, slajdy), które niedługo przed wojną niemiecki koncern fotograficzny „Agfa” wprowadził na rynek.

Podczas pobytu w Łodzi wykonał około 2.000 zdjęć w tej technice, głównie na terenie getta. Jest to dziś unikalny materiał fotograficzny, odnaleziony dopiero w 1983 r. w Wiedniu. gdzie został wystawione na sprzedaż w antykwariacie. Zostały one zaprezentowane we wstrząsającym filmie dokumentalnym Dariusza Jabłońskiego z roku 1998 p.t. „Fotoamator”. Dzięki temu odkryciu zidentyfikowany został zestaw 200 przeźroczy wykonanych  na ulicach tego miasta. Prawdopodobnie na prośbę lub zlecenie ówczesnego dyrektora tramwajów miejskich (Litzmanstädter Elektrische Strassenbahn) – dr Bodo Scheidt’a (zm. w czerwcu 1943 r.).

W zestawie znajdują się zdjęcia o różnej tematyce. Na tej wystawie prezentujemy wybór z najciekawszej serii. Jest to dokumentacja ruchu tramwajowego, pieszego i kołowego w rejonie placu W. Reymonta (Friesen platz) przed otwarciem krańcówki na pl. Niepodległości (Süd Ring). Zapewne celem tej dokumentacji było wykazanie słuszność decyzji niemieckich władz okupacyjnych i dyrekcji LES o budowie węzła komunikacyjnego na pl. Niepodległości. Obiektywnie rzecz biorąc cel ten został osiągnięty, a koncepcja węzła sprawdza się do dziś, chociaż należy zaznaczyć, że była to realizacja przedwojennych polskich planów, ale w nieco innym miejscu (wzdłuż ul. Piotrkowskiej).

Zdjęcia na zatłoczonym pl. Reymonta (Friesen platz) wykonano w dniu 1 czerwca 1943 roku, natomiast na z pl. Niepodległości (Süd Ring) powstały w dniu otwarcia tamtejszego węzła – 19 czerwca 1943 r. Był on wspólny dla tramwajów miejskich i podmiejskich z kierunku pabianickiego i rzgowsko-tuszyńskiego. Unikalność tej dokumentacji wynika z jednej strony z zastosowania fotografii barwnej – są to pierwsze kolorowe zdjęcia łódzkich tramwajów – z drugiej zaś strony jest to na swój sposób „reporterski” zapis życia codziennego na pl. Reymonta w tym jednym dniu. Slajdy przetrwały dzięki opiece nad nimi pracowników i pasjonatów komunikacji skupionych wokół Izby Tradycji MPK-Łódź, obecnie Muzeum Komunikacji Miejskiej.

 

Wystawę można oglądać w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 w dniach 16 IX 2013 – 31 III 2014. W dniach 16-21 września wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

 


4 września 2013

W dniach 16-22 września 2013 roku w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wstęp do naszego muzeum będzie bezpłatny. Na ul. Wierzbową 51 zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w sobotę w godz. 8-14. W niedzielę natomiast zapraszamy do zajezdni Brus (Konstantynowska 115), w godzinach 10-18 zwiedzać będzie można starą bazę przy ul. wraz ze zgromadzonymi w niej zabytkowymi pojazdami.

 


19 sierpnia 2013

VII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej

Serdecznie zapraszamy na VII Giełdę Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, która odbędzie się w naszym Muzeum w sobotę 21 września 2013 roku. Podczas Giełdy będzie można wystawić swoje zbiory na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 14.00

Cena wykupu stanowiska: 6,00 zł

Ceny biletów wstępu dla zwiedzających: 2,40 zł /1,20 zł

Podczas giełdy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

 

VII Konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską

 

Rusza VII edycja konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską! Zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach różne ciekawostki związane z tramwajami i autobusami - archiwalne dokumenty, zabytkowe artefakty czy zapomniane przez czas bilety. Starocie należy zdeponować w siedzibie Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 do 19 września 2013 r. Rozwiązanie konkursu nastąpi w dniu 21 września (sobota), podczas VII Giełdy Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, odbywającej się w murach Muzeum. Przewidziano nagrody. Zapraszamy!

Kontakt: tel. (42) 672-12-07, e-mail: muzeum@mpk.lodz.pl

 

Dzień Otwarty Zajezdni Brus

 

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Brus, podczas którego zobaczyć będzie można wystawę tramwajów zabytkowych i zwiedzić teren dawnej zajezdni tramwajowej, w której ma powstać Muzeum Transportu. W dniu 22 września (niedziela) w godz. 10-18, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, obiekt przy ul. Konstantynowskiej 115 będzie udostępniony zwiedzającym. W zabytkowej zajezdni z 1910 roku zgromadzono kilkadziesiąt pojazdów zabytkowych, doskonale ukazujących rozwój komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie.

W tym samym dniu odbędą się ostatnie kursy zabytkowego składu 5N+5ND na najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce – 43. Starym tramwajem, obsługiwanym przez brygadę konduktorską Klubu Miłośników Starych Tramwajów, będzie można dojechać na Brus kursami z pl. Wolności o godz. 11:36 i 14:54.

 


29 lipca 2013

Dni Otwarte Zajezdni Brus

Wspaniała, upalna pogoda skusiła wielu łodzian do odwiedzenia zajezdni tramwajowej na Brusie w ostatni lipcowy weekend. W dniach 27 i 28 lipca 2013 roku w ramach obchodów Urodzin Łodzi można było bezpłatnie zwiedzić teren zajezdni i zgromadzone tam pojazdy historyczne. Oglądania było sporo, gdyż pomimo małych rozmiarów zajezdni, zgromadzono w niej ponad dwadzieścia rozmaitych tramwajów i autobusów. Na Brusie znalazły się bowiem zarówno zabytki należące do Spółki MPK-Łódź, jak i do Klubu Miłośników Starych Tramwajów, czy kolekcjonerów prywatnych (Tomasz Adamkiewicz, Tomasz Głaz, Damian Misiak, Jerzy Wojtowicz).

Wśród pojazdów podziwiać można było m.in. zielony wagon typu Sanok z 1928 roku, wozy techniczne na bazie tramwajów typu N – do przeglądu i napraw sieci trakcyjnej oraz jedyny w Polsce wóz szkoleniowy. Nie zabrakło wagonów przegubowych 803N w obu odmianach: pierwotnej, opływowej (zwanej „parówką”) oraz zmodernizowanej, z racji nowego designu pudła popularnie nazywanej „kanciakiem”.  Ozdobą zbioru szynowców były wagony towarowe: zabudowane z łódzkiej fabryki J Johna oraz belgijska platforma z wytwórni GREGG. Dla miłośników Ikarusów ten weekend był bardzo udany: na Brusie zobaczyć mogli przegubowe modele 280 i 435 oraz krótki 260.

Dodatkową atrakcje podczas weekendu na Brusie zapewnili właściciele samochodów zabytkowych, którzy odwiedzili zajezdnie swoimi pięknymi bolidami. W ten sposób można  było zobaczyć także m.in. porsche, citroena, czy warszawę, znakomicie odrestaurowane i utrzymane. Co więcej, w niedzielę przyjechały pojazdy wojskowe – ciężarówka, dżipy i motocykl. Więcej motywów militarnych znalazło się w schronie naprzeciwko zajezdni, gdzie członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja BRUS" stworzyli mini-muzeum prezentujące sprzęt wojskowy.

W niedzielę do tworzącego się muzeum komunikacji na Brusie dojechać można było zabytkowym składem 5N+5ND kursującym na linii 43. Obsługę konduktorską tramwaju zapewnili członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów, którzy również pomogli w organizacji Dni Otwartych.


22 lipca 2013

Dni Otwarte Zajezdni Brus

Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte Zajezdni Brus, podczas których zobaczyć będzie można wystawę tramwajów zabytkowych i zwiedzić teren dawnej zajezdni tramwajowej, w której ma powstać Muzeum Transportu. W dniach 27 (sobota) i 28 (niedziela) w godz. 10-18, w ramach obchodów Urodzin Miasta Łodzi, obiekt przy ul. Konstantynowskiej 115 będzie udostępniony zwiedzającym. W zabytkowej zajezdni z 1910 roku zgromadzono kilkadziesiąt pojazdów zabytkowych, doskonale ukazujących rozwój komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie.

Na Brus dojechać można tramwajem nr 9 oraz najbardziej malowniczą linią tramwajową w Polsce – 43 – na której w niedzielę kursuje tramwaj zabytkowy 5N+5ND obsługiwany przez brygadę konduktorską Klubu Miłośników Starych Tramwajów (z pl. Wolności w stronę Brusa odjeżdża m.in. o godz. 11:36 i 14:54).


14 maja 2012

Jedyna taka noc w roku

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51 serdecznie zaprasza w wieczór      i noc z 18 na 19 maja 2013 roku do bezpłatnego zwiedzania placówki w ramach Nocy Muzeów 2013. Już od godziny 18 będzie można zapoznać się ze zbiorami muzeum, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, zapoznać się z budową wielu maszyn i urządzeń. Szczególnie polecamy wystawę czasową „Łódzkie tramwaje w latach 80. XX wieku” - 40 zdjęć autorstwa Zbigniewa Szafrańskiego prezentujących codzienność komunikacji tramwajowej przed 30 laty. Muzeum czynne będzie do godziny 1. Serdecznie zapraszamy!

 


8 kwietnia 2013

XII Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Dnia 6 kwietnia 2013 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbył się Dwunasty Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Impreza przyciągnęła dwudziestu pięciu zbieraczy z Łodzi i całej Polski, którzy podczas giełdy intensywnie wymieniali się biletami z rozmaitych miast i różnych epok. Dodatkową atrakcją zjazdu było otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Zbigniewa Szafrańskiego pn. „Łódzkie tramwaje w latach 80. XX wieku”, którą oglądać będzie można do 31 sierpnia 2013 roku. Fotografie dokumentują łódzką komunikację miejską i podmiejską sprzed 30 lat, ze szczególnym akcentem położonym na tramwaje.

Kolekcjonerzy spotkali się już po raz dwunasty w ogóle, a po raz jedenasty w naszym mieście (pierwszy Zjazd odbył się w Chorzowie-Batorym w 2002 roku). Jak co roku impreza została zorganizowana we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, w budynku Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51.

 

 


12 marca 2013

Wystawa fotografii "Łódzkie tramwaje w latach 80. XX wieku"

Serdecznie zapraszamy na wystawę zdjęć autorstwa Zbigniewa Szafrańskiego, którą oglądać będzie można w naszym Muzeum od 6 kwietnia do 31 sierpnia 2013 roku. Fotografie dokumentują łódzką komunikację miejską i podmiejską sprzed 30 lat, ze szczególnym akcentem położonym na tramwaje. Wernisaż odbędzie się 6 kwietnia (sobota) o godz. 12:00 podczas Zjazdu Kolekcjonerów Biletów.

O wystawie

Czas płynie tak szybko, że wędrując po Łodzi i okolicach w wielu miejscach z trudem przypominamy sobie, że przecież tędy kiedyś kursował tramwaj. Wybór slajdów przypomina nam te miejsca. Nieistniejące już krańcówki, rzadko używane w normalnym ruchu skręty, rozebrane odcinki linii tramwajowych, ostatnie miesiące kursowania wagonów dwukierunkowych. Dominował wtedy tabor 2N i 5N. Ale co to? Zielona "siedemnastka"? No tak, bo czerwona farba pojechała na igrzyska olimpijskie do Moskwy. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1981-1986. Materiałem oryginalnym był film pozytywowy ORWO produkcji NRD, który wtedy dawał o wiele lepsze odwzorowanie kolorów niż ówczesne odbitki papierowe. Mimo to wpływ ziarna filmu i jakości emulsji jest aż nader widoczny, i nawet najnowszy PhotoShop nie dał cudownych efektów. Ozdobą wystawy jest kilka zdjęć ze wspólnego (przez dość krótki czas) dworca Ozorków Centralny, na którym tramwaj spotykał się z koleją wąskotorową. Spójrzmy też, jak ciuchcia jechała przez Ozorków trasą, którą dziś przemierza tramwaj 46. Dobrze, że ciągle jeszcze ją przemierza.

Zbigniew Szafrański

Urodzony 56 lat temu w rodzinie bez tradycji kolejarskich, tramwaje i pociągi oglądał już z dziecięcego wózka. W wieku 7 lat rozpoczął studia Sieciowego Rozkładu Jazdy Pociągów, a 5 lat później samodzielnie podróżował tramwajami po Łodzi. Mając 16 lat ruszył w pierwszą samodzielną prawdziwą podróż kolejową, przejeżdżając m. in. z Jędrzejowa do Staszowa 102 km koleją wąskotorową. Od tej pory pociągami przemierzył 1.112 tys. km, w tym ponad 4 tys. km liniami wąskotorowymi, a ponad 49 tys. km w kabinie maszynisty. Z wykształcenia energetyk kolejowy, 29 lat przepracował na PKP, obecnie w Instytucie Kolejnictwa. Kolekcjonuje kolejowe rozkłady jazdy: do użytku ogólnego i służbowe, krajowe i zagraniczne, wykresy ruchu pociągów;  instrukcje kolejowe o sygnalizacji krajowe i zagraniczne; inne instrukcje kolejowe. Posiada też sporą kolekcję biletów kolejowych i komunikacji miejskiej oraz filmów o liniach kolejowych "z kabiny maszynisty".


 

7.03.2013

XII Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów

Dnia 6 kwietnia 2013 roku w murach Muzeum Komunikacji Miejskiej odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Kolekcjonerów Biletów. Kolekcjonerzy z Łodzi i całej Polski spotkają się już po raz dwunasty w ogóle, a po raz jedenasty w naszym mieście. Zjazdowi, organizowanemu we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, towarzyszyć będzie giełda, podczas której będzie można kupić lub sprzedać bilety jednorazowe lub okresowe z rozmaitych miast i różnych epok.

Zjazd odbędzie się w godzinach 8-14 w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Cena stolika to 6,00 zł, bilety dla zwiedzających zaś kosztować będą 2,40 zł (normalny) i 1,20 zł (ulgowy). Rezerwacji dokonać można telefonicznie (numer 42 / 672-12-07) lub za pomocą e-maila muzeum@mpk.lodz.pl . Zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!


 

6 marca 2013 roku

W najbliższą niedzielę (10 marca 2013 roku) Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź będzie czynne w godzinach 10:00-16:00, w ramach obchodów X-lecia Zarządu Dróg i Transportu. Dodatkową atrakcją rocznicy będzie uruchomienie specjalnej linii tramwajowej obsługiwanej przez zabytkowy wagon typu Sanok (należący do Tomasza Adamkiewicza), kursującej na trasie:

ZDROWIE – Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza – RADIOSTACJA.

Odjazdy z Radiostacji: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00; ze Zdrowia: 10:40, 12:10, 13:40, 15:10, 16:40*(* - zjazd do zajezdni Helenówek przez ul. Narutowicza, Kilińskiego, Nowomiejską, Zgierską). Serdecznie zapraszamy!